logotype

Rekolekcje wielkopostne 2021

Za nami czas rekolekcji wielkopostnych. W tym roku gościliśmy ojca Jerzego Wilka, kamilianina, posługującego na misji na Madagaskarze. Dzięki skierowanemu do nas słowu mogliśmy uświadomić sobie, ze są takie miejsca na świecie, gdzie czas nie ma znaczenia, a największą wartością jest miska ryżu.

 

Tam dzieci nie dostają prezentów, ani zabawek. Wzamian, jeśli nie są w szkole, zajmują się młodszym rodzeństwem, bo rodzice wraz ze starszymi dziećmi pracują na jedzenie dla nich. Nie wszystkie dzieci maja tez dostęp do edukacji. Rodziców często nie stać nawet na ubranie do szkoły, nie wspominając o zeszycie. Panuje tam ogromna bieda i szerzą się śmiertelne choroby. Zdarza się, ze jedyny posiłek w ciągu dnia dziecko może dostać w misyjnej szkole. Brakuje leków, a jeśli są,  to zazwyczaj przeterminowane. Dostęp do slużby zdrowia jest ograniczony. Z posługi księdza czy sakramentów można skorzystać nie częściej niż raz na pół roku. Równocześnie ludzie ci umieją cieszyć się z tego co maja, z każdej najdrobniejszej rzeczy. To uczy pokory.... Ktoś powie: to inny świat i inne jego realia. Ale czy my w naszym, tzw. cywilizowanym świecie, nie tracimy więcej niż zyskujemy? Wszystko mamy dostępne w zasięgu ręki, niejednokrotnie w nadmiarze. Jedzenie, edukacja, ubrania, zabawki, opieka medyczna, ksiądz, Eucharystia i pozostałe sakramenty... A my co robimy?  Wciaż narzekamy, krytykujemy. Nakręceni konsumpcjonizmem gonimy za pieniądzem i pięknie ubrana bylejakościa. Wciąż jest nam mało, a nadmiar tego co mamy wyrzucamy....  Doceńmy nasze życie i to co ono nam niesie.  Nie biegnijmy za tym co krzyczy świat. Podporządkowując się jemu, tracimy nasza wolność. Pomyślmy o tym  ze są takie miejsca na świecie, gdzie najbardziej cenna jest już nie przysłowiowa, ale prawdziwa miska ryżu. Niech ta rekolekcyjna refleksja przybliży nas do wyczekiwanego Zmartwychwstałego naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

|  2023  Parafia Boguszyce  |  wykonano dzięki globbers joomla template