logotype

Historia

Historia parafii i kościoła św. Stanisława B-pa i M. w Boguszycach

Pierwsze wzmianki o osadzie Boguszyce pochodzą już z 1374 roku.

Początek parafii Boguszyce sięga lat 1462/63.

Szczególny rozkwit parafia przeżywała w wieku XVI, kiedy to w ciągu jednego stulecia wzniesiono na wzgórzu nad Rawką aż trzy świątynie. Ostatnia z nich, wybudowana z fundacji Wojciecha Boguskiego w latach 1550 – 1555 pozostała aż do naszych czasów. Konsekracji kościoła dokonał biskup Andrzej Noskowski w roku 1558.

Jest to drewniany, głównie modrzewiowy kościół, zbudowany na planie prostokąta, z nieco zwężonym prezbiterium, zorientowany głównym ołtarzem w kierunku wschodnim. Obniżone nieco boczne krawędzie sufitu w połączeniu z czterema filarami wyznaczają dwie boczne nawy.

Świątynia pokryta jest wewnątrz renesansowymi polichromiami, które powstawały najprawdopodobniej w latach 1555 – 1558. Posiada trzy ołtarze utrzymane w stylu gotyckim, z których główny przedstawia scenę ukrzyżowania Pana Jezusa, a boczne są poświęcone Matce Bożej i świętym.

Świątynia pierwsza większą renowację przeszła w wieku XIX, kiedy to pokryto ściany farbą olejną i wykonano dodatkowe otwory okienne w ścianie północnej.

Kolejnym ważnym momentem w dziejach kościoła były działania pierwszej wojny światowej. Wtedy to poważnemu uszkodzeniu uległa zachodnia i północna ściana, zniszczeniu uległy organy, a ruchome wyposażenie świątyni zostało bezpowrotnie usunięte. W latach dwudziestych i pięćdziesiątych XX wieku przeprowadzono stosowne remonty przywracające świątyni nieco pierwotnego blasku.

Najnowsza historia kościoła, to gruntowny remont przeprowadzony na przełomie XX i XXI wieku, staraniem ówczesnego proboszcza księdza kanonika Mieczysława Szymaniaka, z udziałem znacznych środków publicznych, w tym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na terenie kościoła znajdują się jeszcze: zabytkowa drewniana dzwonnica i cztery murowane kapliczki z XIX wieku, które służyły jako ołtarze w czasie procesji Bożego Ciała.

Dziś możemy podziwiać kunszt szesnastowiecznych artystów, którzy na ścianach i suficie kościoła w Boguszycach pozostawili piękny dowód miłości i szacunku do Domu, w którym Bogu zamieszkać się spodobało!

|  2024  Parafia Boguszyce  |  wykonano dzięki globbers joomla template