logotype

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 3 Niedziela Wielkiego Postu, 3 marca 2024

1. Dziś w niedzielę 3 marca pod koniec mszy świętej o godz. 9.00 – tej wystawienie i litania do Serca Pana Jezusa (I niedziela miesiąca).

2. Dziś ofiary składane ne tacę są przeznaczone na remonty i budowę kościołów w naszej diecezji. 

3. W tym tygodniu w piątek przypada Dzień kobiet. Pamiętamy o modlitwie i życzeniach. U nas we czwartek o 17.00 w ramach mszy świętej za Parafian, msza dziękczynna o Boże błogosławieństwo i opiekę MB w intencji kobiet i dziewcząt; 

4. W czwartek 7 marca (od 18.00-21.00) i piątek 8 marca (od 7.00-15.00) w Rawie Maz. w Dużym Kościele od 18.00 peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów. Zobaczyć afisz na tablicy ogłoszeń. 

5. W czasie wielkiego Postu zapraszamy do uczestniczenia w nabożeństwie drogi krzyżowej, w piątki o godzinie 16.30. Zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież. W poście odprawiamy również nabożeństwo Gorzkich żalów. Nabożeństwo w każdą niedzielę w Wielkim Poście pod koniec mszy o godz. 12.00. 

6. W ubiegłym roku 2023 było 21 chrztów, 10 ślubów i 31 pogrzebów. Dzieci pierwszokomunijych 31, bierzmowanych 41 osób. Komunia święta do chorych i starszych na I piątki i święta około 25 osób (przez cały rok), komunia święta udzielona około 30.000 tyś.

Od inwestycji w poprzednich latach, w ostatnim półroczu zostały zrobione następujące „rzeczy”:

- poręcze na schodach 16 tys. zł;

- alejki na nowym cmentarzu 25 tys. zł; 

W najbliższym czasie zostaną zrobione: 

- budka metalowa na narzędzia (na cmentarzu) 3 tys. zł;

- nowa brama i furtki i odnowimy słupki (główne wejście na plac kościelny) i poręcz z bocznej furtki od kościoła na plebanię, koszt około 25 tys. zł. 

7. Jak jest u nas tradycją można już zbierać ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego. Kwiaty już zostały zamówione zgodnie z sugestiami Pań od dekoracji. Bóg zapłać za zebrane ofiary na kwiaty z Księżej Woli i z Zawad.

8. Od marca w kinie w Rawie Mazowieckiej dwa ciekawe filmy Powołany i the Chosen. Afisz na tablicy ogłoszeń. 

9. W niedzielę 18 lutego po 9.00-ej było spotkanie dla rodziców i dzieci komunijnych. Są poświęcone książeczki, różańce i medaliki, kto nie wziął.

 

Rekolekcje wielkopostne 2021

Za nami czas rekolekcji wielkopostnych. W tym roku gościliśmy ojca Jerzego Wilka, kamilianina, posługującego na misji na Madagaskarze. Dzięki skierowanemu do nas słowu mogliśmy uświadomić sobie, ze są takie miejsca na świecie, gdzie czas nie ma znaczenia, a największą wartością jest miska ryżu.

 

Tam dzieci nie dostają prezentów, ani zabawek. Wzamian, jeśli nie są w szkole, zajmują się młodszym rodzeństwem, bo rodzice wraz ze starszymi dziećmi pracują na jedzenie dla nich. Nie wszystkie dzieci maja tez dostęp do edukacji. Rodziców często nie stać nawet na ubranie do szkoły, nie wspominając o zeszycie. Panuje tam ogromna bieda i szerzą się śmiertelne choroby. Zdarza się, ze jedyny posiłek w ciągu dnia dziecko może dostać w misyjnej szkole. Brakuje leków, a jeśli są,  to zazwyczaj przeterminowane. Dostęp do slużby zdrowia jest ograniczony. Z posługi księdza czy sakramentów można skorzystać nie częściej niż raz na pół roku. Równocześnie ludzie ci umieją cieszyć się z tego co maja, z każdej najdrobniejszej rzeczy. To uczy pokory.... Ktoś powie: to inny świat i inne jego realia. Ale czy my w naszym, tzw. cywilizowanym świecie, nie tracimy więcej niż zyskujemy? Wszystko mamy dostępne w zasięgu ręki, niejednokrotnie w nadmiarze. Jedzenie, edukacja, ubrania, zabawki, opieka medyczna, ksiądz, Eucharystia i pozostałe sakramenty... A my co robimy?  Wciaż narzekamy, krytykujemy. Nakręceni konsumpcjonizmem gonimy za pieniądzem i pięknie ubrana bylejakościa. Wciąż jest nam mało, a nadmiar tego co mamy wyrzucamy....  Doceńmy nasze życie i to co ono nam niesie.  Nie biegnijmy za tym co krzyczy świat. Podporządkowując się jemu, tracimy nasza wolność. Pomyślmy o tym  ze są takie miejsca na świecie, gdzie najbardziej cenna jest już nie przysłowiowa, ale prawdziwa miska ryżu. Niech ta rekolekcyjna refleksja przybliży nas do wyczekiwanego Zmartwychwstałego naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ W RODZINACH

Od pierwszej niedzieli listopada rozpoczynamy peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszych domach. Matka Boża gdy jechała do nas, to najpierw przejechała przez Soszyce. Dlatego od tej własnie miejscowości rozpoczyna się peregrynacja. Razem z obrazem otrzymamy modlitewnik, który pomoże przeżyć dobrze te 24 godziny obecnośći Matki Bożej w naszym domu. Modlitewnik przekazujemy razem z obrazem. Przy odwiedzinach Obrazu nie zbieramy żadnych ofiar! Obraz po zakończeniu odwiedzin całej wsi, przynosimy do kościoła aby wspólnie podziękować Matce Bożej na Mszy niedzielnej o 12.00. Na tę Msze starają się przyjść również mieszkańcy tej wsi, która obraz przejmuje. I po Mszy zabiera Go z kościoła pierwsza rodzina. Można tę kolejność ustalić sobie tak, jak ksiądz odwiedza Was po kolędzie. Proponuję by rodziny między soba przekazywały obraz około godziny 17.00. Tak też jest przygotowany modlitewnik. Po obraz do sąsiadów udają się conajmniej dwie osoby z domu, a najlepiej cała rodzina. Jeśli oddajecie obraz sąsiadom samotnym, to można pomóc im w zaniesieniu obrazu. Rodzina oddająca obraz odczytuje z modlitewnika specjalne błogosławieństwo przy przekazaniu sąsiadom. Wcześniej przygotowujemy miejsce na stole lub komodzie, przykryte obrusem z zapaloną świecą. Zachęcam by przy okazji obrazu przeprosić się w rodzinach czy pomiędzy sąsiadami, jeśli są jakieś zranienia z przeszłości. A jeśli ktoś od lat nie był u spowiedzi, by z niej skorzystać. Ostania rodzina z danej wsi przywozi obraz do kościoła i jeśli jest to w środku tygodnia, obraz do niedzieli pozostanie w kościele. Po Soszycach Obraz przejmują mieszkańcy Boguszyc – Parceli. Po Parceli Boguszyce Glisna, Boguszyce Duże i Boguszyce Małe, Zawady, Kaliszki, Zielone, Małgorzatów, Nowe Byliny, Dziurdzioły, Zarzecze, Księża Wola, Stare Byliny i Garłów.

 

Pielgrzymka do Częstochowy na Mszę świętą z Ojcem Świętym Franciszkiem – 28.07.2016 r.

Pełni pozytywnych emocji i nadziei w sercach wyjechaliśmy z Boguszyc o 3.30 nad ranem. 49 osób zaopatrzonych w prowiant, przenośne taborety i aparaty fotograficzne (głównie w telefonach) wyjechało w kierunku Częstochowy. Już w drodze dało się odczuć, ze to wyjątkowo ważny czas dla naszego kraju.

Czytaj więcej...

|  2024  Parafia Boguszyce  |  wykonano dzięki globbers joomla template