logotype

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V Niedziela Wielkanocna 10 maja  2020r. 

1. Dziękuję za wspólną modlitwę podczas nabożeństwa czterdziestogodzinnego oraz podczas naszego parafialnego odpustu. Cieszę się że nie zabrakło Was także na procesji, która uświetniła nasze parafialne święto. Znalazły sie nawet dwie dziewczynki do sypania kwiatkami i kilku ministrantów. Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję. 

2. Zachęcam do włączania się w śpiew litanii do Matki Bożej. W kościele codziennie o 16.30 oraz przy waszych kapliczkach. Nie pozwólmy, żeby wirus zabił te nasza wielopokoleniową tradycję. Zakazu spotkań przy kapliczkach nie ma, myślę więc, że z zachowaniem środków ostrożności moglibyśmy, zwłaszcza w tym trudnym czasie trwać na tej naszej majowej pięknej modlitwie. 

3. W liturgii kościoła w tym tygodniu: w czwartek święto św. Macieja apostoła a w sobotę święto św. Andrzeja Boboli, męczennika, patrona Polski.

4. Od kilku tygodni, odkąd pojawiło się zagrożenie koronawirusem, słyszymy o dyspensie od mszy świętej, o Komunii duchowej, o ograniczonej ilości wiernych w kościołach...czas jednak chyba powoli wychodzić z tego stanu hibernacji duchowej i powracać do praktyk religijnych. Przypomnę chociażby o przykazaniu kościelnym zobowiązującym nas do spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej. Okres wielkanocny trwa do Zesłania Ducha Świętego, a więc jeszcze trzy tygodnie. W naszym kościele spowiedź w tygodniu przed każdą mszą świętą, podobnie w innych kościołach. Na naszych podwórkach ale i przy drogach i na chodnikach widać już coraz częściej bawiące się dzieci. Może już czas pomyśleć o powrocie na msze święte? Otwarcie naszych szkół, które zapewne nastąpi tylko na chwilę w czerwcu, nie sprawi magicznie, że dzieci zechcą same z siebie chodzić do kościoła. My dorośli musimy uważać, żeby przez wirusa nie stracić czegoś najważniejszego, chrześcijańskiego ducha w naszych rodzinach.  

4. Obecnie w naszych kościołach podczas nabożeństw może uczestniczyć nieco więcej wiernych. Zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych oznacza w naszej świątyni możliwość uczestnictwa 20 osób wewnątrz budynku kościoła. Ponieważ mamy w świątyni około 40 ławek, to znaczy, że w co drugiej ławce może ktoś siedzieć. Jeśli taka samą zasadę (1 osoba na 15 m kw.) zastosujemy do placu przykościelnego, to oznacza możliwość uczestnictwa kolejnych 80 osób. Niestety podczas nabożeństw musimy mieć osłonięte usta i nos maseczką, apaszką, chustka... Podchodząc do Komunii odsłaniamy na chwile usta by móc przyjąć Pana Jezusa. Jeśli wypadł by w tym czasie pogrzeb, to w kondukcie żałobnym na cmentarz może przejść 50 osób.

|  2020  Parafia Boguszyce  |  wykonano dzięki globbers joomla template